NyhederPolitik

Kommunalvalg: Dem kan du stemme på

De endelige valglister i Viborg Kommune er nu offentliggjort

113 kandidater fordelt på 11 partilister og 3 borgerlister. Den samlede liste på opstillede kandidater til kommunalvalget i Viborg er nu blevet offentliggjort, og det er altså disse navne der skal kæmpe om de 31 pladser i Viborg Byråd tirsdag 16. november.

Ni af partierne indgår i fire forskellige valgforbund, der skal sikre en minimering af stemmespild. Kun de Konservative, Socialdemokratiet og de tre borgerlister står uden for valgforbundene.

Socialdemokratiet (A)
Mads Panny, Viborg
Anders Bertel, Frederiks
Bent Mikkelsen, Viborg
Birgith Bondekjær Langballe, Stoholm
Birthe Harritz, Ørum
Bjarne Andersen, Fly
Eva Pinnerup, Viborg
Lars Greve, Viborg
Marianne Aaris Andersen, Viborg
Martin Sanderhoff, Bjerringbro
Mette Nielsen, Klejtrup
Michael Philip Poulsen, Bjerringbro
Niels Dueholm, Bjerringbro
Steen Nysom, Viborg
Winnie Nielsen, Karup

Radikale Venstre (B)
Lasse Christiansen
Michael Flarup
Jan Rønne
Marianne Tøttrup
Signe Driefer

Det Konservative Folkeparti (C)
Torsten Nielsen
Stine Damborg
Nikolai Norup
Jakob Valdemar Ekberg
Peter Juhl
Simon Højer
Claus Nielsen
Steen A. Stephansen
Lise Bertelsen
Asbjørn Sennels
Kenny Schødt
Kirsten Holmgaard
Steffen Drejer
Sofie Ringgaard Schøning
Malena Møller Mortensen
Trine Dige
Peter Ruby
Christian Kapper
Lars Bøche Jensen
Ulrik Praastrup
Ida Gottenborg Jacobsen
Nicklas Verne Jensen
Morten Christensen
Poul-Erik Chortsen
Lotte Frandsen
Allan Clifford Christensen

Nye Borgerlige (D)
Leo Nørgaard, Viborg
Thomas Borup Laursen, Viborg
Jakob Svendsen, Vorning
Mads C. Prytz, Rødkærsbro
Laust Nørskov, Hvam St.
Johan Emil Gjermandsen, Viborg

Socialistisk Folkeparti, SF (F)

Elo Nielsen, Skals
Mikael Løvschall, Kjeldbjerg
Marianne Gaardsdal, Viborg
Mads Georgi, Viborg
Kirsten Winther Almind, Bjerringbro
Kasper Ivanhoe Terkelsen, Viborg
Martin Mølholt, Viborg

Liberal Alliance (I)

Frederik Gottenborg Jacobsen
Lene Foged
Bo Wieck-Hansen

Kristendemokraterne (K)

Eva Kornum, Skelhøje
Ghirmai Berhane, Rødkærsbro
Hanne Ellemann Rytter, Finderup
Ingrid Bak, Bjerringbro
Knud-Gaarn-Larsen, Frederiks

Lokallisten – Viborg (L)

Johnny F. Andresen

Dansk Folkeparti (O)
Lone Langballe, Tjele
Kirsten Hørdum, Tjele
Morten Thaarup, Viborg
Anders Risom, Tjele
Kim Poulsen, Tjele
Jess Mikkelsen, Viborg

Hvad kan gå galt (T)

Theis Bach Nielsen

Venstre, Danmarks Liberale Parti (V)

Ulrik Wilbek, Viborg
Frederik Houmann Thuesen, Overlund
Jakob Harritz, Viborg
Anders Jensen, Løgstrup
Lars Mogensen, Tjele
Kim Dongsgaard, Rødkærsbro
Kurt Mosgaard, Mønsted
Lone Kastberg, Møldrup
Kurt Johansen, Ulbjerg
Pia Viller Arendt, Frederiks
Claus Clausen, Vroue
Åse Kubel Høeg, Viborg
Majbrit Nørgaard, Ravnstrup
Johannes F. Vesterby, Løvel
Niels Jørgen Ottesen, Bjerringbro
Sinna Maagaard, Sparkær
Michael Nøhr, Klejtrup
Ole Kristensen, Karup
Britta Jarly, Viborg
Katrine Fusager Rohde, Viborg
Esben Tøttrup, Bjerringbro

Frihedslisten (Æ)

Jesper Nørgaard, Viborg

Enhedslisten – De Rød-Grønne (Ø)

Aksel Rosager Johansen
Zahra Mohamud Ali
Frederik Berg Overgaard
Alfred Berg Overgaard
Liz Dueholm
Pernille Diemar

Alternativet (Å)

Stine Isaksen, Viborg
Didde Krabbe Johannesen, Viborg
Jeppe Ottow, Viborg
Kirsten Hindbo, Viborg
Signe Sofie Larsen, Viborg
Jens Boll, Bjerringbro
Børge H. Jensen, Viborg
Peter Owen, Bjerringbro
Ole Utoft, Hjarbæk
Hayley Newman, Viborg

Følgende partier har indgået valgforbund:

Mellem kandidatlisterne:
B Radikale Venstre,
K Kristendemokraterne og
Å Alternativet.

Mellem kandidatlisterne:
D Nye Borgerlige og
I Liberal Alliance

Mellem kandidatlisterne:
F SF – Socialistisk Folkeparti og
Ø Enhedslisten – De Rød-Grønne

Mellem kandidatlisterne:
O Dansk Folkeparti og
V Venstre, Danmarks Liberale Parti

Relaterede artikler

Back to top button
ANNONCE