NyhederPolitik

KV21 Silkeborg: Dem kan du stemme på

103 byrådskandidater stiller op til kommunalvalget i november

103 kandidater fordelt på 11 partier og 2 borgerlister skal kæmpe om de 31 pladser i Silkeborg Byråd, når der er kommunalvalg tirsdag 16. november.

Den samlede kandidatliste for Silkeborg Kommune er nu offentliggjort, og herunder kan du se navnene på kandidaterne.

10 partier og en borgerliste indgår i tre forskellige valgforbund for at minimere stemmespild. Kun Venstre og liste E (Carsten Ørum Skytt) står uden for valgforbundene.

A. Socialdemokratiet

Helle Gade, Voel
Søren Kristensen, Silkeborg
Dorthe Jensen, Silkeborg
Rune Kristensen, Silkeborg
Jonas Sivertsen, Balle
Iben Ernst Bøttker, Gødvad
Bjørn Bajlum, Lemming
Lars Faarup, Silkeborg
Linda Lyngsøe, Kjellerup
Ivan Greve, Sorring
Kasper Haagen Jensen, Alderslyst
Svend Thue Damgaard, Kjellerup
Helle Præsius Busk, Sejs-Svejbæk
Kristian Stride, Silkeborg
Bent Vestergaard, Silkeborg
Erik Ahlmann Jensen, Alderslyst
Henrik Fjeldgaard, Silkeborg
Lars Bøegh Nielsen, Kjellerup
Anders Laursen, Ans

B. Radikale Venstre

Johan Brødsgaard, Lysbro
Kim Egeskov, Them
Marie Strunge Thorup, Silkeborg
Morten Junget, Balle
Per Knudsen, Silkeborg
Luis da Silva Martins, Virklund
Torben Lohse Friis, Gødvad

C. Det Konservative Folkeparti
Martin Jakobsen
Gitte Willumsen
Lars Hedegaard
Malthe Borlund Bonde
Morten Hæk
Mathilde Jakobsen
Morten Riis Skydsgaard
Søren L. Mortensen
Søren Svendsen
Thomas Sørensen
Karen Aagaard
Peder Enggård
Trine Roungkvist

D. Nye Borgerlige
Jan Beck-Nielsen
Hans Rytter
Vivi Kjærgård
Søren Sørensen
Birgit Tyron
Nicolaj Villadsen
Tage Gejl
Poul Erik Rohde
Gitte Keller

E. Carsten Ørum Skytt
Carsten Ørum Skytt, Balle

F. SF – Socialistisk Folkeparti

Hans Okholm, Silkeborg
Claus Løwe Klostergård, Sinding
Bente Refslund, Alderslyst
Kathrine Frøhlich, Silkeborg
Kathrine Riberholt Henriksen, Silkeborg
Rikke Boje, Gødvad
Naja-Kathrine Kallesøe, Kjellerup
Erik Markvad Jørgensen, Vinding
Jesper Petersen, Sjørslev
Lars Hansen, Kjellerup
Benedikte Dammeyer, Voel
Robert Thompson, Silkeborg
Hannah Elmstrøm Lauritsen, Balle
Knud Erik Nielsen, Lemming

I. Liberal Alliance

Ragnar-Gwyn Dixen
Christian Boe Madsen
Janus Thomasberg Sørensen
Khoa Dang Nguyen
Niels P. F. Sørensen

K. Kristendemokraterne

Simon Skals, Gjern
Kristian Jensen, Voel
Gitte Jensen, Gjern
Malthe Broe, Kjellerup
Verner B. Andersen, Silkeborg
Søren Skovenborg, Ans

O. Dansk Folkeparti

Kuno F. Danielsen
Connie W. Petersen
Steen Søndergaard
Frank Manza Petersen
Klaus Læborg
Torben R. Andersen
Maja Revsgaard

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Steen Vindum, Vinderslev
Morten Høgh, Grauballe
Mads Frandsen, Balle
Susanne Jacobsen, Levring
Kristoffer Møller Jensen, Silkeborg
Kasper Thomassen, Gjessø
Helga Sandorf Jacobsen, Gjern
Thomas Tonsberg Schlie, Sejs-Svejbæk
Poul Berggreen, Silkeborg
Ole Würtz, Balle
Peter Nyegaard Jensen, Silkeborg
Kern Oddershede, Thorning
Ole Krabbe, Them
Flemming Heiberg, Silkeborg
Mona Bindner, Hvinningdal
Ebrahim Khalaf, Silkeborg
Harry E. Madsen, Knudstrup
Anders Ahrenfeldt, Sjørslev
Bent Jensen, Them
Helle Kildahl Møller, Silkeborg
Anders Hartvig, Kjellerup

Æ. Deltagerlisten
Vagn Larsen, Alderslyst

Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne
Peter Sig Kristensen, Bryrup
Signe Haahr Lindegaard, Resenbro
Søren Thomsen, Ans
Jørgen Madsen, Silkeborg
Nana Legh-Smith, Silkeborg
Lykke Dahlén, Sorring
Henning Lindberg, Gjessø
Jesper Lundberg, Gødvad

Å. Alternativet

Lars Holstein
Mustafa Kellegöz


Der er indgået følgende valgforbund:

Valgforbund mellem:
A. Socialdemokratiet
F. SF – Socialistisk Folkeparti
Æ. Deltagerlisten
Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne

Valgforbund mellem:
C. Det Konservative Folkeparti
D. Nye Borgerlige
I. Liberal Alliance
O. Dansk Folkeparti

Valgforbund mellem:
B. Radikale Venstre
K. Kristendemokraterne
Å. Alternativet

Relaterede artikler

Back to top button
ANNONCE